Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

Szczepienie kotów

Najczęściej w wieku 7-8 tygodni życia,  kiedy rozpoczyna się okres spadku odporności matczynej.

Od kiedy zaczynamy szczepić koty?

Kolejne (ponowne) podanie szczepionki dokonuje się po 3-4 tygodniach (10-12 tydzień życia).

Jeśli jest taka konieczność ostatnie szczepienie kociaka wykonuje się w wieku 13-15 tygodnia życia.

Następne szczepienia wykonuje się co roku.

Skład tych szczepień należy uzależnić od trybu życia kota, zagrożeń terenowych i środowiskowych, a o dobraniu niezbędnych elementów szczepienia decyduje lekarz weterynarii.

Szczepienia podstawowe

Szczepienia podstawowe, to takie na które kot może zachorować w każdym środowisku, mimo braku kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku i stanowią dla jego zdrowia znaczące zagrożenie.

Do szczepień podstawowych należy zaliczyć:

  • Panleukopenia (FPLV)

  • Herpeswiroza (FHV)

  • Kalciwiroza (FCV)

Szczepienia uzupełniające

Szczepienia uzupełniające stanowią grupę szczepień związanych z trybem życia kota i zagrożeniami panującymi w jego środowisku. Nie znaczy to że kot musi być szczepiony na wszystkie z nich. O potrzebie szczepień uzupełniających decyduje lekarz weterynarii na podstawie sytuacji związanej z występowaniem tych chorób na danym terenie lub w skupisku kotów (hodowle, schroniska, kociarnie).

  • Białaczka (FeLV)

  • Wścieklizna (R)

  • Chlamydioza

  • Grzybice

  • Zakaźne Zapalenie Otrzewnej (FIP)

  • Zespół Nabytego Niedoboru Immunologicznego (FIV)-brak szczepionki na naszym rynku

Choroby na które szczepi się koty:

Panleukopenia - wysoce zaraźliwa choroba wywołana przez Feline Panleupenia Virus (FPLV), charakteryzująca się nagłym wystąpieniem objawów klinicznych, takich jak osowiałość, bolesność jamy brzusznej, gorączka, brak apetytu, wymioty i biegunka. Badania krwi ujawniają spadek liczby leukocytów (leukopenię). Chorobie tej często towarzyszy duża śmiertelność.

Herpeswiroza – wywołuje zakaźne zapalenie nosa i tchawicy kotów, wysoce zaraźliwa choroba kotów wywołana przez Feline Herpes Virus (FHV). Powoduje uciążliwy wyciek z oczu i nosa, który nieleczony prowadzi do śmierci z wycieńczenia. Leczony i opanowany, pozostaje w organizmie kota na całe życie. W warunkach sprzyjających (stres, wystawa, choroba) doprowadza do czasowego siewstwa lub nawet nawrotów choroby.

Kalciwiroza - wywołana przez Feline Calcivirus (FCV) doprowadza do zmian zapalnych, owrzodzeń i nadżerek na pyszczku i błonach śluzowych jamy gębowej i nosa. Jako wirus wykazuje dużą zmienność.

Białaczka – Chorobę wywołuje Feline Leucemia Virus (FeLV), prowadząc do ogólnego wyniszczenia organizmu przez choroby współistniejące, których obraz wysuwa się na plan pierwszy. Kot może białaczkę przechorować i pozostać dożywotnim nosicielem tej choroby.

Wścieklizna – choroba atakująca zwierzęta stałocieplne. Należy do najgroźniejszych zoonoz (chorób odzwierzęcych ). Chorobę wywołuje Rabies Virus. W naszym kraju nie ma obowiązku prawnego szczepienia kotów. Wystąpienie objawów chorobowych wiąże się z nieuniknioną śmiercią.

Chlamydioza - schorzenie górnych dróg oddechowych wywoływane przez Chlamydia psittaci. Często dodatkowo wikła katar koci wywołany przez wirusy. Stanowi zagrożenie dla ludzi jako choroba odzwierzęca (zoonoza). Leczenie daje dobre efekty.

Grzybice – Schorzenia miejscowe i o przebiegu uogólnionym. W przypadku potwierdzenia rodzaju grzyba, terapia wielokierunkowa przynosi zadowalające efekty.

Zakaźne Zapalenie Otrzewnej (Feline Infectious Peritonitis-FIP) – Tą śmiertelną chorobę wywołuje koronawirus kotów FCoV bytujący w jelitach, u którego pod wpływem różnych czynników dochodzi do mutacji tworząc postać wysoce zjadliwą charakteryzujący się wydzielniczością.

Zespół Nabytego Niedoboru Immunologicznego Kotów – wywołany przez Feline Immunodeficiency Virus (FIV) potocznie nazywana AIDS Kotów. Zakaźna, przewlekła i nieuleczalna choroba cechująca się znacznym upośledzeniem działania układu immunologicznego o mało charakterystycznych z powodu zróżnicowania, objawach klinicznych